Skolen Sputnik på Vibevej lancerer i øjeblikket et nyt og spændende initiativ; en møbelbutik drevet af elever. Møbelbutikken er tænkt som et alternativ til traditionel undervisning.

”For nogle af vores elever er det til tider svært at finde sig til rette i undervisningen i klasselokalet, og vi havde brug for en ny ramme, hvor de gennem praktisk arbejde kunne tilegne sig ny viden og nye evner,” siger idémand og primus motor bag projektet Søren Rugholm, der sammen med sine kollegaer har omsat idé til virkelighed.

I Møbelbutikken istandsættes og sælges brugte møbler, som doneres af private og virksomheder, der vil støtte op om projektet. Holdet bag butikken består af elever i alderen 12-16 år, og de har fra start taget godt i mod ideen og engageret sig i både indsamling, renovering og salg.

I butikken er der brug for en bred vifte af interesser og kompetencer, og det gør, at der er rum til alle, uanset om man trives bedst med at arbejde med sine hænder, bag salgsdisken eller med profilering på sociale medier. Det giver de unge mulighed for at prøve sig selv af i en praktisk kontekst og herigennem få nogle vigtige succesoplevelser, der samtidig giver dem en forsmag på, hvad det kræver at have et arbejde.

Gennem faget ”job og uddannelse” trænes eleverne blandt andet i kundeservice, salg, marketing og research. Derudover trænes eleverne også i dansk, matematik og IT i Møbelbutikken.

Alt overskud går ubeskåret til at forstærke sociale aktiviteter for eleverne.

Følg Møbelbutikken på Instagram: https://www.instagram.com/moebelbutikken/

Møbelbutikkens åbningstider:

Tirsdag:  12:00-15:00

Torsdag: 12:00-15:30

Adresse:

Hejrevej 43

2400 København NV.

Tlf.:  22515735