I februar 2023 åbner Sputnik en afdeling med dagbehandling på Østerbro for børn og unge med sociale og emotionelle vanskeligheder og/eller ADHD. Det er vores nuværende afdelinger i København NV (Vibevej) og Vanløse (Jydeholmen), der sammen flytter til nye lokaler på adressen Klædemålet 9. 

Hvorfor flytter vi?

Vi ønsker at skabe et fagligt løft med en kombination af stærke undervisningsfaglige og behandlingsfaglige kræfter. Samtidig er der nogle synergieffekter og fordele ved at lægge de to afdelinger sammen, og derved have indskoling, mellemtrin og udskoling samlet på én adresse. Blandt andet:

 • Eleverne vil opleve færre skift i overgangene fra indskoling til mellemtrin og mellemtrin til udskoling, både hvad angår fysisk lokation og personale.
 • Vi bliver i stand til at benytte vores underviser- og pædagogfaglige kræfter mere på tværs af klassetrin. Nogle af fagene vil have undervisere tilknyttet, som følger eleverne igennem hele deres forløb hos os. På den måde spejler vi i videre udstrækning en normativ skoleramme.
 • Der bliver mulighed for at sammensætte fagteams på tværs af klassetrin, hvilket skaber endnu bedre vilkår for faglig sparring, videndeling og kvalificerede undervisningsforløb.
 • Matriklen på Østerbro giver os mulighed for at skabe og indrette et fritidstilbud, som er fysisk adskilt fra dagbehandlingstilbuddet. Den mulighed har vi ikke haft hidtil, og det har gjort sondringen mellem skole- og fritidsdel udfordrende at navigere i for mange af vores elever. Der kommer til at være gennemgående fritidsklubpersonale på Østerbro, og kvaliteten af aktiviteterne vil blive højnet takket være bedre fysiske rammer.
 • Vores nuværende lokaler på Vibevej og Jydeholmen er desuden nedslidte, og vi glæder os til at kunne invitere indenfor på en indbydende skole med et stærkt fagligt miljø.

Nye lokaler, nye muligheder

Vores nye afdeling på Østerbro råder over i alt knap 3.000 m2 fordelt på tre etager. Hver etage rummer både store og mindre lokaler. De fysiske rammer giver os flere muligheder for at skabe varierede miljøer både undervisningsmæssigt og pædagogisk. Det betyder også, at vi i endnu højere grad vil kunne tilgodese forskellige elever, behov og situationer.

Indskoling, mellemtrin og udskoling vil i det daglige være opdelt på hver sin etage med indskolingselever i stuen, mellemtrinselever på 1. sal og udskolingselever på 2. sal.

Placering og lokalmiljø

Klædemålet ligger godt placeret på en blind og rolig vej, tæt på grønne områder så som Lersøparken, Lundehusparken og Ryparkens Idrætsanlæg. Nærmeste S-togsstation er Emdrup Station, hvorfra det tager 10 min. at gå til Klædemålet. Bus nr. 18 går desuden mellem Emdrup Station og Klædemålet (stå af på Gribskovvej, Bispebjerg Hospital).

Se vores nye lokation på et kort her >

Plan for overgangen

Flytning og sammenlægning sker på et tidspunkt, hvor 9. og 10. klasses-elever kan nå at falde godt på plads, inden afgangsprøverne.

For de nuværende elever på Vibevej og Jydeholmen vil vi naturligvis gøre alt, hvad vi kan for at gøre overgangen og sammenlægningen så nænsom og overskuelig som muligt. Der bliver lagt en tydelig individuel plan for hver enkelt elev, denne lægges i samarbejde mellem forældre og afdelingen.

Vi har særligt fokus på de yngre elever, som er selvtransporterende, og der vil være en overgangsperiode med opsamling for de elever, der har behov for det.

Derudover har vi oprettet en YouTube-kanal henvendt til vores elever. Formålet med kanalen er at skabe genkendelighed for eleverne og visualisere den nye skole og de mennesker, som eleverne vil møde der. Du kan finde YouTube kanalen her

Ledelsesteamet

Nuværende ledelsesteams fra Vibevej og Jydeholmen fusionerer og bliver til én samlet ledelse på Skolen Sputnik Østerbro bestående af Gorm Andersen, Tine Møller og Rune Shargawi.

Gorm, Tine og Rune udgør et stærkt og erfarent ledelsesteam, som tilsammen har 32 års erfaring i Sputnik. De har indgående kendskab til organisationen, medarbejdere og samarbejdspartnere.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

 • For spørgsmål vedr. visitation og/eller målgruppen, kontakt da:
  Visitationsansvarlig, Lars Wagner, T: 51 78 46 26.
 • For spørgsmål vedr. flytning og overgangen, kontakt da den lokale ledelse:
  Skolen Sputnik NV (Vibevej): Tine Møller, T: 27 51 70 83
  Skolen Sputnik Vanløse (Jydeholmen): Rune Shargawi (indskoling), T: 30 25 53 44, eller Gorm Andersen (mellemtrin), T: 29 89 19 75