Tidligere i år åbnede vi dørene for en ny, samlet dagbehandlingsskole på Østerbro. For at skabe så gode rammer som muligt for børnene og de unge har vi ansøgt om midler til at indrette skolens udendørsarealer med træningsanlæg, boldbur m.m.

I den proces har vi modtaget 50.000 kr. i en donation fra den velgørende organisation Borgervennen. Borgenvennens vision er at støtte projekter, der giver udsatte børn og unge ny glæde ved livet og er derfor som skræddersyet til vores elever.

Pengene skal bruges til fysiske redskaber til børnene, så vi kan skabe rammer for fysisk aktivitet, leg og bevægelse. Donationen indgår sammen med øvrige modtagne donationer og skolens egne midler i at skabe en helhedsorienteret skole med moderne fysiske udensdørs rammer. Vi siger stor tak for donationen.

Læs om Borgervennen

 

Fakta om Skolen Sputnik Østerbro

Skolen Sputnik Østerbro tilbyder skoledagbehandling til børn og unge fra 0.-10. klasse med sociale og emotionelle vanskeligheder og/eller ADHD.

Vi arbejder med en integreret indsats mellem undervisning, socialpædagogik og behandling. Herudover har vi en projektafdeling, der skaber læring og udvikling gennem praktiske projekter, praktikker og fritidsjob.

Vi bor på Klædemålet 9 på Østerbro i et roligt området tæt ved Lersøparken og Emdrup Station.

Læs om Skolen Sputnik på Østerbro